Blogs

KĀDA IR MIEGA NOZĪME SVARA ZAUDĒŠANĀ UN MŪSU KOPĒJĀ VESELĪBĀ?

Kāda ir miega nozīme svara zaudēšanā un mūsu kopējā veselībā? Kam jāpievērš uzmanība?


@healthylivinglv ir izstrādājis ieteikumus miega kvalitātes uzlabošanai.


Labs un kvalitatīvs miegs ir visa pamatā.

Bieži vien, lai notievētu, vai uzlabotu kopējo veselību, mēs meklējam kādus trendīgus "superfood'us", uztura bagātinātājus, dodamies uz dārgām procedūrām un galu galā nevaram saprast - kāpēc mums tik ļoti gribās saldumus? Kāds no mums vēl padomā - "tā jau noteikti ir cukura atkarība", vai "man vienkārši ir laba apetīte". Patiesībā, pirms ķeraties pie kārtējā notievēšanas izaicinājuma, tējiņas, pulverīša vai sevis kritizēšanas, padomā - vai es guļu pietiekami? Kāds ir mans miegs? Vai es vispār esmu iedomājusies, ka manu vēlmi pēc našķiem nosaka mana miega kvalitāte?


Daži pamatfakti par miegu:

 • Miegs ir tikpat svarīgs fizioloģisks process kā elpošana un ēšana. Tāpēc pievērs savam miegam un tā kvalitātei pienācīgu uzmanību;
 • Nepietiekams vai nekvalitatīvs miegs ne tikai padara mūs nogurušus un nervozus, bet arī ietekmē mūsu imūnsistēmu, hormonus, paātrina dažādu slimību attīstību un gandrīz vienmēr veicina svara pieaugumu;
 • Vispārīgās PVO rekomendācijas nosaka, ka pieaugušam cilvēkam naktī būtu jāguļ vismaz 7-9 stundas;
 • Sievietes biežāk cieš no miega traucējumiem un bezmiega kā vīrieši;
 • Ilgs miegs nenozīmē to, ka miegs ir kvalitatīvs un veselīgs. Svarīgs ir miega dziļās fāzes ilgums, kuras laikā mūsu organisms atjaunojas šūnu līmenī.

Miega ieteikumi uz apetīti:

 • Pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēks, kuram ikdienā ir nepietiekams un nekvalitatīvs miegs, biežāk saskaras ar aptaukošanos.

Kāpēc tā?

Protams, zinātniskie un medicīniskie skaidrojumi ir daudz un dažādi. Bet viens no tiem - hormonu grelīna un leptīna izmaiņas. Šiem hormoniem ir būtiska nozīme mūsu ikdienas uzturā. Grelīns - bada hormons un leptīns - sāta hormons.


Pierādīts, ka, naktī guļot mazāk par sešām stundām, paaugstinās izsalkuma hormonu līmenis un samazinās sāta hormonu līmenis, kas attiecīgi liek ēst vairāk, nesaņemot sajūtu, ka ēsts ir gana. Un šis ir ļoti būtiski.


Rekomendācijas labam miegam:

 1. Centies ievērot konkrētu miega režīmu - dodies gulēt vienā un tajā pašā laikā, kā arī mēģini celties vienā un tajā pašā laikā. Pētījumi ir pierādījuši, ka neregulārs miegs var izjaukt tavu bioloģisko ritmu un kavēt melatonīna izdalīšanos - tā ir bioloģiski aktīva viela, kas tev nodrošina aizmigšanu un pietiekami ilgu un dziļu miegu.
 2. Gultu izmanto tikai gulēšanai un ... mīlas priekiem. Tieši tā. Nekādas ēšanas, strādāšanas vai mācīšanās gultā. Arī šis palīdzēs izdalīties melatonīnam - mūsu organisms būs pats sevi noskaņojis, ka šis ir brīdis, kad jādodas pie miera un varēsim vieglāk iemigt.
 3. Alkoholam pirms gulētiešanas - nē. Cik maldīgs ir uzskats, ka "viena glāzīte jau noteikti palīdzēs labāk iemigt." Varbūt iemigsi ātrāk, taču, alkohols jauc miega struktūru un saīsina dziļā miega fāzi. Rezultāts - trausls, nekvalitatīvs miegs un tu - neizgulējies, nervozs un kašķīgs.
 4. Ir pierādīts, ka fiziskās aktivitātes ir viens no labākajiem veidiem kā uzlabot miega kvalitāti. Ir svarīgi kustēties regulāri, taču nevajadzētu aizvadīt augstas intensitātes treniņu tieši pirms gulētiešanas. Tā kā fiziskajām aktivitātēm ir simulējošs efekts, tas var veicināt bezmiegu.
 5. Parūpējies par gulēšanai vajadzīgo atmosfēru - klusums, tumsa, ērti gulēšanas apstākļi.
 6. Nevajadzētu noslogot savu gremošanas sistēmu tieši pirms gulētiešanas, tāpēc izvairies no lielām maltītēm 2-3 stundas pirms miega. Taču nevajadzētu iet gulēt pavisam izsalkušam. Ja izlaidīsi vakariņas un iesi gulēt izsalcis, tavam ķermenim būs mazāk enerģijas, lai atjaunotos.
 7. Pirms miega nevajadzētu lietot telefonu un citas elektroniskās ierīces. Šo jau mēs visi zinām, bet mums ir grūtības šo piekopt, vai ne? Zilā gaisma, kuru izstaro, piemēram, telefons vai dators, samazina melatonīna izdalīšanos tavā smadzeņu epifīzē. Kā jau minēju iepriekš - melatonīns regulē tavus miega un nomoda ciklus un rūpējas, lai tu varētu iemigt un izgulēties.

No Urban Green miega uzlabošanai iesakām:

Primavera izsmidzināms maisījums „Relaksācija“

Glow tools zīda miega acu masku

Glow tools zīda spilvendrānu


Uzzini vairāk: https://www.instagram.com/healthylivinglv/